Avrupalı Hükümdarların Sığınağı: Osmanlı Devleti

İbni Haldun’da Ekonomi ve Toplum İlişkisi

Büyük Selçuklu Devleti

Anadolu Selçukluları’nda Sosyoekonomik ve Kültürel Hayat

Türk Dünyası Neden Birleşmiyor?

Düşünce 21 Nisan, 10:11'de eklendi

Günümüzde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, KKTC ve Türkiye olmak üzere 7 adet bağımsız Türk Devleti var. Ayrıca; Tataristan, Başkurdistan, Çuvaşistan, Tuva, Yakutistan, Altay, Karaçay-Çerkes (Türk kökenli topluluklar %50’in altındadır), Kabardin-Balkar, Hakasya, Doğu Türkistan, Şunhua Salar Özerk İlçesi, Gagauzyeri, Kırım ve Karakalpakistan gibi özerk Türk Devletleri var. Büyük bir Türk Dünyası var. Ancak ortada somut bir Türk Birliği yok. Peki size göre Türk Dünyası neden birleşmiyor?

Yorumlar

Yazıya 9 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Anonim 21 Nisan 2018

Türk Devletleri’ni yönetenlerin Türk olması gerekiyor.

Birol 21 Nisan 2018

Eksik yazmışsınız, aynı zamanda Türklük ruhuna da sahip olması gerekiyor.

Anonim 21 Nisan 2018

Türk Dünyası’nın birleşmesi için ilk öncüllerden birisi: devlet yöneticilerinin bunu gerçekleştirmek için çalışması. Bence bunu nasıl gerçekleştiririz onu düşünelim?

İlker 21 Nisan 2018

Turanı engellemek için ilk girişim mahabad kürt set devletiydi. Bu devletin ömrü uzun sürmedi. İkinci girişim aşaması dağlık Karabağ’ın ermeniler tarafından işgaliydi. Adı üstünde Karabağı yani Türkiye ve Azerbaycan arası kara köprüsü. Üçüncü girişim ise doğu ve güneydoğu sınırlarımızı tamamen kapatan bir kürt set devleti kurmak. Şimdi bu planı devreye soktular. Nedeni İran’da yaşayan Safevi Türk devletinden arda kalan 45 milyon Türk var. Bunların yaşadığı bölge İran’ın kuzeyi. Batısında Türkiye kuzeyinde ermenistan ve Azarbaycan bulunan bölge. Bunlar orada ayrılabilir. Şimdi anladınız mı? İran dahil bütün ülkeler neden Türkiyenin bölünmesini istiyor! Türk Birleşik devletleri daha kurulmadan kafayı kesmek istiyorlar! Çünkü Türkiye Turanın eğitim, bilim ve teknoloji merkezi olacak. Öte yandan Anadoluda bir kürt devleti kurulması demek 7000 senelik Türk medeniyetinin çökmesi demektir. Türkiye düşerse diğer Türk devletlerinin emperyalist devletlere yem olması ve parçalanması kaçınılmazdır!

Ecrin 23 Nisan 2018

Ermenistan ve Barzani-PKK yapılanması Türk Dünyası birliğine saplanan bir hançerdir.

Anonim 21 Nisan 2018

Birleşmenin önünde nerdeyse engel kalmamıştır. Çok yakın bir gelecekte gerçekleşeceğinden eminim. Daha önce gerçekleşmemesinin nedeni ise kominizm, din yerine arap kültürünün etkisi, Türkiye’yi yöneten kadroların Milliyetçilik hedefinden uzak olması ve halkı bu yönde yönlendirmesi…diye bilirim.

Tuncay 21 Nisan 2018

Evet, bence de engel kalmadı. Bu aşamadan sonra milliyetçilik gerek entelektüel anlamda, gerek sivil anlamda, gerek kültürel bağlar anlamında kurulacaktır. Belki 20 yılda belki 200 yılda, onu gidişat belirleyecek…

Mustafa Şükrüoğlu 24 Nisan 2018

Halk ve liderler Turan fikrine yeterince sahip değiller. Öncelikle bu düşüncenin ülkelerde yaygınlaşması ve herbir ülkede güçlü temel bulması lazım.

Buğra Uymaz 26 Nisan 2018

Evet haklısınız fakat ülkemizde gördüğüm kadarıyla çok yaygın bir ideolojik değişime gerek yok… Merkezde gerçekten bilgili ve üst düzey entelektüel birikime sahip sistemli bir kadro olması yeter. Gerisi için sadece bir lider gerekiyor. Erdoğan’ın son iki üç yıldaki değişimleri ile milletimiz bir anda milliyetçi oldu. Erdoğan Turan dese %30-40 direkt olarak Turan demeye başlar. Buraya doğru da gidiyor sanırım. Gider ya da gitmez ayrı mesele ama, merkezde sağlam kadro, insanları yönlendirmek için de bir lider gerekiyor.