Nedir?

Tel Rıfat Neresi? Nüfusu, Tarihi ve Konumu

2018 Tel Rıfat Operasyonu

Halep’in kuzeyinde, Halep’ten yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta, kuzeybatı Suriye bölgesinde bulunan bir şehirdir. Tel Rıfat Kenti, Azez İlçesi’ndeki Tel Rıf’at Nahiyesi’nin idarî yönetim merkezidir.

Nüfus

Tel Rıf’at’ın 2004 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımındaki nüfusu 20.514 kişidir.

12 Mart 2018 tarihinde Suriye Demokratik Güçleri şehrin civarındaki Deyr Cemâl ile Kefer Neye kasabalarını Suriye Ordusu’na devretti.

Konumu

Civar yerleşim birimleri arasında, kuzeyinde Azez, doğusunda, Mare’, güneyinde Kefr Naya, güneybatısında Deyr Cemâl ile Akıbe, batısında da İbbin Semaan şehirleri vardır.

Bir Yorum!

  1. Türkiye, Kefr Hamra, Tel Rehal arası bölgenin kuzeyini tamamen ele geçirmelidir. Bundan sonra hiçbir gücün Halep’i ele geçirmesine asla izin vermemelidir. Esad otoritesini kaybettiği anda Türk Ordusu doğrudan doğruya ve en hızlı biçimde Halep’e girmelidir. El Kaide türevlerinin hiçbir biçimde Halep’de hakimiyetine izin verilmemeli ve asla ABD ve Rusya gibi bölge ile alakasız güçlerin Halep’de söz sahibi olmasına izin verilmemelidir. Türkiye, burayı kimseye vermeyeceğini ve bunun bütün gereklerini yapmağa hazır olduğunu beyan etmeli ve göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.