Tarihi Bilgiler

Sibirya’da 1908’de Gerçekleşen Tunguska Patlaması Gizemini Koruyor

2 milyon kilometrekarelik alanda 80 milyondan fazla ağacı yok eden patlama.

30 Haziran 1908’de Sibirya’daki uzak bir ormanda, Podkamennaya Tunguska nehri yakınlarında büyük bir patlama oldu. Patlama o kadar güçlü ki , 820 mil kare (2,123 metrekare) çapında 80 milyondan fazla ağaç dümdüz oldu.

40 kilometre uzaktaki insanlar, güneş kadar parlak bir ateş topunu, ardından da ısınan bir sıcaklığı gördüklerini bildirdiler. Patlamanın etkileri İngiltere kadar uzakta hissedildi. O dönemde Rusya’da yaşanan siyasi karışıklıklar sayesinde Tunguska olayı, neredeyse yirmi yıl sonrasına kadar araştırılmadı; 1927’de bir bilim ekibi bölgeye bir sefer başlattı.

Şimdi, bir asırdan daha uzun süre geçmesine rağmen hala cevaplanmamış sorular vardır. 1908 Tunguska patlaması o kadar sıradışıydı ki, neye sebep olduğuna dair teoriler boldu. Bazıları, çarpışmadan önce patlayan bir kuyruklu yıldız ya da göktaşı olduğuna inanıyor. Bazıları ise Gök Tanrı’nın insanlığa cezası olarak görüyor. Bazı insanlarise, Baykal Gölünden tatlı su almak isteyen uzaylılardan bahsetti. Bununla birlikte, bölgede herhangi bir uzay aracı kalıntısı bulunmadı.

1973’te iki bilim adamı, minyatür bir kara deliğin bir şekilde dünyaya çöktüğünü ve bir antimadde patlamasına neden olduğunu ve diğer tarafı vurduğunu öne sürdü. Fakat, hiçbir şekilde çıkış yara ya da benzeri hasar bulunamadı ya da rapor edilmedi.

Ayrıca, ünlü mucit Nikola Tesla’nın , her türlü saldırıyı püskürtecek bir parçacık demeti aleti olan “ölüm ışını”nı test etmesinin patlamaya neden olduğu iddia edildi. Tesla bu icattan sıkça bahsetti ve onu tüm savaşın sonu olarak gördü. Bu uzak alanda buluşunu denemiş olabilir mi? Ya da New York’taki Wardenclyffe Kulesi’nden çalışıyordu, Kuzey Kutbu’nda kâşif Robert Peary’ye kablosuz bir sinyal göndermeye çalışıyordu, bunun yerine Tunguska bölgesini mi vurdu?

Bu teori de, küçümseyerek karşılandı, çünkü Tesla’nın bu tür bir ileri teknoloji üretmeyi başardığına dair hiçbir kanıt olmadı. Kullandığı cihaz ne olursa olsun, 1908 New York elektrik şebekesinin tamamen çalışması gerekiyordu ve burası da asla Tunguska olayında ortaya çıkan enerjiyi üretemiyordu.

En popüler teori, bunun bir meteor, kuyruklu yıldız veya asteroidin Dünya’yı etkilediği bir çarpışma olayı olmasıdır. Tek sorun? Tunguska bölgesinde krater yok; Patlamanın tek fiziksel kanıtı düzleştirilmiş ağaçlardı. Hiçbir etki bırakmayan bir meteorun etkisi nasıl olabilir?

30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında meydana gelen 10-15 megatonluk bir dinamit kütlesinin patlamasına eşdeğer bu gök patlamasının nedeni ne olabilir?

Kaynak
12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.