Kağanların Liderliğindeki Temel Unsurlar

İslam Eğitimi Üzerine Düşünceler

Alparslan Türkeş’in Türk Milleti ve Milliyetçilik Tanımı

Milliyetin Zırhı Hafıza

Paranın Tarihi Serüveni

Tarihi Bilgiler 20 Şubat, 21:21'de eklendi

İnsan toplumunun en eski ve en önemli icatlarından biri hiç şüphesiz “para”dır. Ademoğlu olarak bireysel, tekil, topluluktan izole halde değil de gruplar halinde yaşamayı sevdiğimizi bu şekilde hayatta kalma olasılığımızı artırdığımızı anladık. Bunu anlamanın üzerinden çok zaman geçmedi ki sahip olduğumuz şeylere birer değer biçmeyi ve bunlar için bir ücret almayı öğrendik. Lidyalılar ilk madeni parayı icat edene kadar ticaret takas sistemiyle inek koyun keçi gibi bazı hayvanlarlarla tuz pirinç ve buğday gibi bazı tahıl ürünlerinin para yerine konmasıyla sürdürülüyordu. Gel zaman git zaman insanlar zenginleşip de sahip oldukları madeni paraları taşımanın bir dert haline gelmesiyle birlikte bugün hepimizin kullandığı kağıt paraya geçildi. Fakat kağıt para hala madeni para için bir figüran gibi davranıyordu. Yani taşıdığımız kağıt paraların bir madeni para(altın,gümüş) karşılığı vardı. Ancak bu olay yani kağıt paraların altına dönüşmesi nispeten kısa bir süre devam ettirilebildi.. Sonra 1929 yılında meydana gelen büyük krizle altın para kuralı çöktü ve altınla kağıt paralar arasındaki ilişki koptu. Böylece ABD dışındaki birçok ülkede kağıt paraların altına dönüşebilme özelliği ortadan kalkmış oldu. Yani 1971’de Richard Nixon ABD’nin altın standardını kaldırana dek ABD’liler ceplerinde aslında simgesel olarak altın taşımışlardı. Nihayetinde fiziksel karşılığını yitiren para, bir tür inanç sistemine dönüştü. Kıymetli, değerli bir şeyin temsilcisi olmaktan uzaklaşıp kendi değerinin temsilcisi oldu.

Eğer cebinizde 20 lira varsa kendinize bir big mac menü satın alabilirsiniz. Tabii ödemeyi bu şekilde yani nakit olarak yapanların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Artık kredi kartıyla, hediye kartıyla ya da çeşitli ödeme uygulamalarıyla ödememizi yapıyoruz. Burada paranın geçirdiği bir değişime daha tanık oluyoruz çünkü artık para giderek soyutlaşıyor kredi kartı ekstremizdeki banka hesaplarımızdaki rakamlardan ibaret bir şey haline geliyor. Bankaların, finans şirketlerinin, ödeme işlemcilerinin tuttuğu bir dizi dijital olup çıkıyor. Bununla birlikte son zamanlarda para sistemi yine de çok fazla bir değişikliğe uğramış sayılmaz yalnızca parayı harcama tarzımız(Paypal, Square, Stripe, Venmo) değişiyor. Nasıl ki bir zamanlar kağıt paraya sahip olabilmek için madeni paranızın olması gerekiyorduysa şimdi de çoğu uygulama ve ödeme sistemleri bir banka hesabı ya da kredi kartı gerektiriyor.

İnternet çağında para sisteminde gördüğümüz tek gerçek devrim ise kendine Satoshi Nakamoto ismini takan bir mühendisin 2008 yılında ortaya attığı Bitcoin, değeri bir hükümetin hazinesi tarafından değil kullanıcıların bilgisayarları tarafından belirlenen herhangi bir merkez bankası ya da resmi kuruluşla ilgisi olmayan kriptografik para birimi.

Paranın tarihi serüvenine şöyle bir göz atacak olursak:

M.Ö. 9000

Takas yöntemi. Hayvana karşılık tahıl. Koyununuz veya sebzeniz var mı?

M.Ö. 1760

Hammurabi yasası: İnsanların borcunu takip etmek için çetele tutma zorunluluğu

M.Ö. 600

İlk para basılıyor. Madeni para ve standartlaştırılmış para sistemine merhaba.

1250

Uluslararası ticaret gelişiyor.

1290

Banknotlar kullanılmaya başlanıyor.

1871

Elektronik para kullanımı başlıyor.

1950

İlk kredi kartı basılıyor. Diner Club Kartı: Farklı yerlerde para harcamanıza ve tek bir yere ödeme yapamanıza izin veren kart.

1967

ATM’ler doğuyor.

1981

Uçuş milleri: Küçük başlamakla birlikte sonunda büyük değer sahibi sanal bir para birimine dönüştü.

1983

Telefon bankacılığı başlıyor.

1990

İnternet bankacılığı başlıyor.

1996/1998

E-gold ve Liberty Dollar.

1997

Temassız ödeme gerçekleşiyor

1998

Paypal: internetten para alıp göndermenin mümkün olduğu bir dijital ödeme sistemi.

2003

Linden doları: Second life isimli sanal dünyada alışveriş için kullanılan bu para birimi oyun dışında değersiz olsa da, gerçek para ile satın alınıyor.

2008

Bitcoin: İlk kripto para biriminin doğumu. İnternetteki uyuşturucu mağazası Silk Road’ın standart para birimine dönüşünce yıldızı parladı.

2009

Q Coin’in çöküşü: Vatandaşlar devletin sıkı kontrolündeki Yuan’dan kaçmak isteyince, bir internet hizmet sağlayıcının sunduğu sanal para birimi, gerçek hayatta değer kazandı. Bunun üzerine Çin hükümeti tarafından yasaklandı.

2009

Venmo: İnsanların kısa mesajla para göndermesine izin veren, alışveriş amaçlı bir sosyal ağ. Ayrıca kimin kime ve neden para gönderdiğini gösteren bir haber kaynağı var.

2014

Google Wallet: İnsanların kedi kartı numaralarını telefonlarında saklamalarına ve telefonun NFC teknolojisiyle ödeme yapmalarına izin veren bir uygulama. Google 2013’ten itibaren paranın e-posta ile de gönderilmesinde izin verdi.

2014

Apple pay: Apple, Google Wallet’ın kendi vesiyonunu piyasaya sürdü. ABD’deki Starbucks’larda çok moda.

2015

Facebook Money: Sosyal medya ağı kredi kartı entegrasyonu duyurarak parayı dijital yoldan gönderme yöntemlerine bir yenisini ekledi.

2016

Bitcoin kullanımı git gide artıyor. Bankalar, işletmeler, finans şirketleri Bitcoin’in altında yatan teknoloji blockchain (blok zinciri) teknolojisine ilgili. Bu yıl itibariyle blockchain endüstrisi, 1 milyar dolar aşkın yatırım aldı ve bunun yanında NASDAQ ve NYSE’nin de dahil olduğu 35 adet blockchain projesi duyuruldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.