Nedir?

Mikroorganizma Nedir? Mikroorganizmalar Hakkında Genel Bilgiler

Mikroorganizmalar Hakkında Genel Bilgiler

Bir mikroorganizma, çıplak gözle görülemeyen bakteri, protozoa ve hatta mantarlar gibi herhangi bir canlı organizmadır. Mikroorganizmalar sadece bir mikroskopta görülebilir ve bitki yaşamı, bitki sağlığı ve toprak bileşimi için son derece önemlidir.

Doğada yararlı mikroorganizmalar olmadan bitki veya hayvan yaşamaz.

Mikroorganizmalar, düşen yapraklar, kabuk ya da ağaçlar yiyen milyarlarca küçük canlı yaratıktır. Bunlar ayrıca ayrıştırma sürecinin sebebidir. Bir bitkiyi enfekte edebilecek zararlı böceklere veya bakterilere zarar veren mikroorganizmalar da vardır.

Maya aynı zamanda yararlı bir mikroorganizmanın bir örneğidir.

Birçok mikroorganizmanın yan ürünü ve ayrışması, işlemden kalan dökümler veya gübredir. Toprakların ve kompostların besleyici doğasından kaynaklandığı yer burasıdır.

Ancak bazı mikroorganizmalar, özellikle de bakteriler, paraziterdir ve daha karmaşık bir canlı organizma içeren hücrelere saldırarak bitkiler, hayvanlar veya insanlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Vücut veya bitkinin bağışıklık sistemi, savaşması gereken bir hastalık biçiminde diğer yararlı bakterileri ve mikroorganizmaları beslerler.

Dünyada 500.000 – 6.000.000 arasında farklı türde mikroorganizma olduğu sanılmaktadır. Bugüne kadar bunların %5 ‘inden daha azı olduğu kabul edilen 3500 bakteri, 90.000 fungi (maya, küf, şapkalı mantar), 100.000 protist (alg ve protozoa) tanımlanabilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.