Ülkeler

Kırgızistan Kültürü Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi

Kırgız Türkleri ve Kırgızistan kültürü hakkında bilgiler.

1. Kırgızistan’ın %90’ından fazlası dağlarda kaplıdır.

Kırgızistan Orta Asya’da orta ölçekli bir ülkedir. Yaklaşık 200.000 km² toprağa sahiptir. Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan ile komşudur. Dağlık bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle, pek çok insan, göçebe köklerine derin bir bağ ile yaşar ve at günlük yaşamda önemli bir rol oynar.

2. Kırgızistan’da, çoğu küçük dağ gölü yaklaşık 2000 göl vardır.

3. Kırgızistan’ı ziyaret ederseniz, her yerde otağ/yurt görürsünüz…

Kırgızistan kültürü, bölgeyi ziyaret etmek isteyen insanlara yönelik ana çekim merkezlerinden biridir. Kırgız kültürün otağ kültürü canlı olarak yaşamaya devam etmektedir.

4. Mangalda etler, erişteler, mantılar… Kırgızistan yemek kültürü muhteşemdir.

5. Kırgızistan’da her çocuk yedi kuşak atasını ezberler. Aile önemlidir.

6. Çay, Orta Asya’da yaygın olarak tüketilen bir içecektir ve Kırgızistan’da çay çeşitleri oldukça fazladır.

7. Kırgız kültürü, güçlü konar-göçer geleneklerini, yerleşik ve tarımsal yaşam tarzı ile birlikte İslam diniyle birleştiriyor.

Günümüzde, kısmen Sovyet tarihi nedeniyle Bişkek sokaklarında yürürken İslam’ın açık izlerini görmüyorsunuz. Komünizmin çöküşünden sonra, İslam’ın etkisi yavaş yavaş Kırgız toplumuna geri gelmektedir.

8. Manas Destanı, Kırgızistan’ın en tanınmış sözlü kültürel mirasıdır.

Bu, dünyanın en uzun şiirlerinden ve edebiyatın en uzun eserlerinden biri olarak kabul edilen devasa bir çalışmadır. Kuşaklar boyunca Manasçı adı verilen hikâyeciler tarafından nesilden nesile aktarılmıştır. 19. yüzyıla kadar yazıya geçirilmemiştir ve bugün bile birçok Kırgız, bunu okumaktan ziyade yetenekli Manasçılar vasıtası ile dinlemeyi tercih etmektedir.

Öneri: Kırgızistan Doğa Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.