Tibet Mastifi Fotoğrafları

Osmanlı’daki Amerikan Misyoner Okulları ve Faaliyetleri

Paranın Tarihi Serüveni

İbni Haldun’da Ekonomi ve Toplum İlişkisi

George Orwell’dan Hayat Üzerine Düşündüren 12 Söz

Edebiyat 18 Şubat, 04:48'de eklendi

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemlerinden birisidir. 1984 adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother kavramı ile tanınır. Paris ve Londra’da Beş Parasız (1933) Burma Günleri (1934) Papazın Kızı (1935) Zambak Solmasın (1936) Wigan İskelesi Yolu (1937) Katalonya’ya Selam (1938) Daralma (1939) Hayvan Çiftliği (Bir peri masalı) (1945) Neden Yazıyorum (1946) Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1949) “Faşizm Kehanetleri” kitaplarının yazarı George Orwell’dan yaşam üzerine sözler…

Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz…

İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.

“İnsan insana nasıl hükmeder ,Winston?”
Winston biraz düsünüp “Acı çektirerek ” dedi.

Yaptığınız, söylediğiniz ya da düşündüğünüz her şeyi en ince ayrıntısına dek ortaya çıkabilirler ama gönlünüzün derinliğine, işleyişine, sizin bile bilmediğiniz o yere el uzatamazlar.

Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık, bilinçsizliktir.

Geçmiş silinmekle kalmıyor, silindiği de unutuluyor, sonunda yalan gerçek olup çıkıyordu.

Parti güçlendikçe acımasızlaşacak; muhalefet zayıfladıkça, despotluk güçlenecek.

Yok etmek sadece zorbaların ve cahillerin işidir. Bir insan zekasıyla yenemeyeceğini anladığı anda ya şiddete başvurur ya paranın gücüne. Birisi sizinle aynı fikirde değil diye onu yok edemezsiniz. Medeni ve erdem sahibi insanlar böyle yapmaz. Çok okuyan ve bilginin gücüne inanan her insan, sadece konuşma yolunu seçer. Sizden olmayanları yok etmek yerine, bilginin ve fikrin gücüyle, sizin gibi düşünmesini sağlamalısınız.

Geriye hiçbir şey kalmayacak senden; ne nüfus kütüğünde bir ad ne de belleklerde yaşayan bir anı. Geçmişten silindiğin gibi, gelecekten de silineceksin. Hiç var olmamış olacaksın!

İyi yazamıyorsan, iyi düşünemezsin; iyi düşünemiyorsan başkaları senin yerine düşünür.

Her türlü ahmaklığa inanabilirdi, yeter ki Parti tarafından söylensin.

İntikam ve cezalandırma fikri çocukça bir hayalidir. Dürüst olmak gerekirse, intikam diye bir şey yoktur. İntikam, güçsüz olduğunuzda ve güçsüz olduğunuz için gerçekleştirmek istediğiniz bir eylemdir: Güçsüzlük hissi ortadan kalktıktan hemen sonra o arzu da buharlaşır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.