Kitap

Stratfor’un Kurucusu George Friedman’dan Okunması Gereken 5 Kitap

1996'da, Teksas'ın Austin kentinde kurulan Stratfor'un kurucusundan gelecek öngörüleri...

Amerikalı jeopolitik tahmincisi ve uluslararası ilişkiler stratejisti olan George Friedman, 1996 yılında kurduğu özel istihbarat yayıncılığı ve danışmanlık firması Stratfor’un uzun yıllar başkanlığını yaptı. Mayıs 2015’te Stratfor’tan istifa eden Friedman’ın Türkçeye çevrilmiş 5 adet popüler kitabı bulunuyor.

Gelecek 100 Yıl 21. Yüzyıl İçin Öngörüler

George Friedman uzun zamandır beklenen ve provokatif Gelecek 100 Yıl kitabında keskin sezgisi ve akıllıca analizleri ile dünyada gelecekte bizi nelerin beklediğinin büyülü bir tablosunu sunuyor. İşte tahminleri… 2020: Rusya çökecek. Çin büyük bir kriz yaşayarak dağılacak. 2050: Türkiye, ABD, Polonya ve Japonya arasında 3. Dünya Savaşı çıkacak. 50.000 kişi ölecek. 2080: Petrol rezervleri bitecek yerine uzay temelli enerjiler dünyada kullanılmaya başlayacak. 2100: Meksika ABD’ye savaş açacak. – NATO bitecek. Avrupa’daki Almanya Fransa ittifakı çökecek. Hakimiyet Polonya’ya geçecek. – Türkiye; Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanları hakimiyeti altına alarak dev bir ülke olacak. – Başkent Ankara’dan İstanbul’a taşınacak.

Gelecek 10 Yıl

Geoerge Friedman’ın büyük ilgi gören Gelecek 100 Yıl kitabında önümüzdeki yüzyılda gerçekleşecek olan büyük olayların ve trendlerin nefes kesici bir portresini sunmuştu. Friedman şimdi de kendisini hem medyada hem de akademik ve siyasi çevrelerde öne çıkartan tarih bilgisi ve öngörüsüyle, analizlerini önümüzdeki on yıla, tüm dünyanın karşısına çıkacak olan önemli olaylar ve zorluklara odaklıyor. Gelecek 10 yılda bölgede etkin olmak için Türkiye ve İran yarışacak ama Türkiye uzun vadede, İran tarafından durdurulamaz. Türkiye ekonomik açıdan çok daha dinamik bir ülke ve bu yüzden daha gelişmiş bir ordu kurabilir. Avrupalılar Türk göçünden korkmaları sebebiyle Türklerin AB’ye girişlerine engel olacaklar. Türkiye gelecek 10 yılda kesinlikle daha güçlü olacak ama tek başına hareket etmeye hazır değil.

Amerika’nın Gizli Savaşı

Barron’s tarafından “Gölge CIA” olarak nitelendirilen George Friedman’ın küresel istihbarat şirketi Stratfor, Fortune 500 şirketlerine, medya kuruluşlarına ve hatta ABD hükümetine analizler sunmaktadır. Friedman bu kitabında Amerika’nın Afganistan, Irak ve sonrasındaki dış siyaseti ve savaşlarıyla ilgili medyanın ortaya çıkaramadığı jeopolitik hikâyeyi anlatıyor. El Kaide’nin savaş planları neydi ve 11 Eylül saldırısını nasıl gerçekleştirdi? New York’ta nükleer bomba yüklü bir çanta tehdidi savaşın gidişatını nasıl değiştirdi? Afganistan’ın istila edilmesi için ABD, Rusya ve İran’la nasıl anlaştı? 11 Eylül saldırısı Suudi Arabistan’ı ve Ortadoğu’yu nasıl etkiledi? George W. Bush’un Irak’ı istila etmesinin ardında yatan gerçek nedenler neydi ve Kitle İmha Silahları daha derin bir oyunun parçası olarak nasıl gündeme geldi?

Avrupa Krizi

Avrupa Birliği parçalanıyor mu? Kapıda büyük bir savaş mı var? Siyasi gerilimler ve ekonomik krizler dünyayı savaşa mı sürüklüyor? Türkiye, Avrupa’nın yeniden şekillenmesinde nasıl bir rol oynayacak? George Friedman uzun süredir şaşmaz bir kesinlikle küresel siyaset, teknoloji, nüfus ve kültür alanlarındaki eğilimler üzerine tahminlerde bulundu. Ve şimdi de son beş yüz yıldır dünya üzerinde hâkimiyet kuran bağlantı noktasının, Avrupa’nın üzerine yoğunlaşıyor. Avrupa ve Rusya’nın en değişken, en güvenilmez sınır bölgelerini ve yüzyıllardır var olan, geçmişte çok sayıda savaşla yerle bir olup yeniden dirilen fay hatlarını analiz ediyor.

Savaşın Geleceği – 21. Yüzyılda Güç, Teknoloji ve Amerikan Dünya Egemenliği

Siber Savaş Komutanlığı’nı kuran ABD bütün dünya için bir örnek teşkil etti. Bütün silahların bilgisayar kontrolünde olacağı gelecekte siber savaş ve bilgisayar güvenliği tüm dünya ordularının bir numaralı önceliği olacak. Yirmi birinci yüzyılda nükleer silahlar tüm geçerliliklerini ve caydırıcılıklarını yitirecekler. Bu çok pahalı ama caydırıcılığı kısıtlı silahları kullanarak hiçbir ülke amaçlarına ulaşamayacağını anlayacak. Dünya ticaretini kontrol eden, dünyayı kontrol eder. ABD küresel bir güç olmaya devam etmek için dünya ticaretinin iki ana damarı olan Atlantik ve Pasifik Okyanusu ticaret yollarını denetimi altında tutmak zorundadır. Savaş uyduları dünyadaki tüm çatışma bölgeleri hakkında detaylı bilgiye sahip olacak ve insansız hava araçlarına anlık talimatlar verecek. Uzaydaki stratejik uydu noktaları, yeni savaşların sebebi olacak. Uzaydaki uyduları kontrol edebilen ve insansız hava uçaklarını yönlendirebilen uluslar savaşların galibi olacak. Tankların, uçak gemilerinin ve jet uçaklarının devri kapanıyor. Gelecekte pahalı ve hantal silahların yerini ucuz, esnek ve manevra kabiliyeti çok daha yüksek silahlar alacak…

Kaynak
1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.