Listeler

Gazi Üniversitesi’nin Bölünme Tasarısı

15 tane yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı Meclis'e sunuldu. Tasarının kabul edilmesi durumunda İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri bölünecek.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Kanunu ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla TBMM’ye geldi.

Tasarıyla, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbulİbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kuruluyor. Bu üniversitelere yönelik kadrolar ihdas ediliyor.

İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla iki vakıf üniversitesi kuruluyor. Bazı üniversitelerin isimleri değiştiriliyor.

Gazi Üniversitesi Yerine Hacı Bayram Üniversitesi

Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden Gazi Üniversitesi’nin merkez yerleşke dışında kalan akademik birimlerinin üniversiteden koparılarak Hacı Bayram Üniversitesi adı altında açılacak yeni üniversiteye bağlanacağı daha önce basına yansımıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.