Nedir?

Galaksi Nedir? Bir Galakside Kaç Yıldız Bulunur?

Galaksi (Gökada) Hakkında Bilgiler

Galaksi nedir? Gökadalar, onlarca milyonlarca trilyonlarca yıldıza sahip olan ve ortak ağırlık merkezi etrafında dönen titanik sürüngenlerdir. Yıldızlararası gaz ve toz da içerirler. Galaksiler, astronomların üç temel sınıfa ayrıldığı bir dizi şekilde olabilir: spiral, eliptik ve düzensiz.

Sarmal Galaksiler

Sarmal gökadaların üç görünür kısmı vardır: yıldızlardan, gazdan ve tozdan oluşan ince bir disk; eski yıldızların merkezi bir çıkıntısı; ve en eski yıldızların ve büyük yıldız kümelerinin küresel bir halesi.

Eliptik Galaksiler

Eliptik gökadalar düzgün, yuvarlak şekillere sahiptir, çünkü yıldızlarının yörüngeleri her yöne doğru yönlendirilmiştir. Az miktarda gaz ve toz içerirler. Sarmal gökadalar gibi, eliptik gökadalar da küresel yıldız kümeleri ve karanlık madde ile çevrilidir.

Düzensiz Galaksiler

Düzensiz gökadalar kaotik bir görünüme sahiptir ve genellikle küçüktür.

Samanyolu – Bir galakside kaç yıldız vardır?

Samanyolu, 100 milyardan fazla yıldız içeren bir çubuklu sarmal gökadadır. Yıldızların, gazın ve tozun spiral diski, yaklaşık 100.000 ışıkyılı çapında ve 2000 ışıkyılı kalınlıktadır. Güneş, küçük bir sarmal kolun arka ucunda, galaktik merkez ile görünür kenarın yaklaşık yarısında, diskin içinde yer alır. Güneş galaksiyi çevrelemek için yaklaşık 220 milyon yıllık bir hareket gerçekleştirir.

Kaynak
1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.