Sinema

İzlemeniz Gereken 10 En İyi Savaş Filmi

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Son 20 yılda belki de en büyük etkiyi yapan savaş filmi Steven Spielberg’in “Er Ryan’ı Kurtarmak” adlı filmi. En başlarda seyirci, Omaha Beach’teki D-Day saldırısının korkunç gerçekliğini yeniden yaratarak 27 dakika süren bir savaş dizisine dalıyor.

Restrepo (2010)

Gerçek çekimler, gerçek mermiler, gerçek ölümler: Doğu Afganistan’ın Korengal Vadisi’ndeki bir uzak karakolda on beş askerin hayatında bir yıl boyunca geçen bir uzun metraj belgesel… Yönetmenleri Tim Hetherington ve Sebastian Junger, savaşın acımasızlığını bir ABD müfrezesinin gözünden aktarmak istedi ve bu gerçekliği elde etmenin tek yolu, eylemin kendisinin ortasında olmaktı.

Downfall (2006)

Downfall (2006)

Hitler ile ilgili bir çok Alman yapımı filmden biri olan Downfall, Hitler’in hayatının intihardan önce son on gününü inceliyor ve özel sekreteri Traudl Junge’un anılarına dayanan bir öykü sunuyor.

Avcı – The Deer Hunter (1978)

Film, ülkeleri için savaşmak ve Vietnam’a gönderilmek üzere hazırlandığı sıradan hayatları bir gecede değişime uğrayan üç çelik işçisinin hikayelerini merkez alıyor.

Kıyamet – Apocalypse Now (1979)

1979’da Cannes Film Festivali’nde ilk kez rol alan yönetmen Francis Ford Coppola, gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi: “Filmim Vietnam’la ilgili değil. Benim filmim Vietnam.”

Ivan’ın Çocukluğu (1962)

Rus savaş romanı Vladimir Bogomolov’un kaleme aldığı ve 20’den fazla dile çevrilen ve geniş bir okuyuculuğu olan kısa bir hikayenin uyarlaması olan bu film, savaşın etkisi altında insanlık durumunun kırılganlığını inceliyor.

Hayat Güzeldir (1997)

İkinci Dünya Savaşı’nın soykırımıyla ilgili bu film, üç Akademi Ödülü kazandırdı ve annes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü aldı.

Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

Savaşın en kanlı savaşlarından biri olan Iwo Jima’da, iki ulusun hem ortak hem de bireysel tarihlerini vurgulayan askerler öldürülüyor.

Kwai Köprüsü (1957)

Filmde, 2. Dünya Savaşı sırasında Burma ve Tayland’da bir Japon esir kampında Müttefik asker ve Asya sivil işçiler tarafından demiryolu köprüsünün yapımı konu edilmektedir.

Denizin Sessizliği (1949)

Fransa’nın Alman işgali sırasında Fransız direniş yazarı Vercors tarafından yazılan ve basılan bir romanın uyarlanmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.