Enver Paşa Kimdir? (Yaşam Öyküsü ve Mücadelesi)

Attila’nın Torunları: Sekeller ve Sekelistan

Aliya Yakubova – Yosmam (Muhteşem Kırım Tatar Türküsü)

Dostoyevski’nin Güçlü Kaleminden Hayata Dair 10 Söz

Dünyanın En Uzun Ömürlü 5 Hayvanı

Listeler 23 Şubat, 23:20'de eklendi

Bu liste, şimdiye kadar insan tarafından kaydedilen en uzun hayvan hayatını derlemektedir. Burada tanımlanan ölümsüz denizanası hariç olmak üzere en uzun kaydedilen hayvan ömürleri baz alınmıştır.

1. Turritopsis dohrnii (Ölümsüz denizanası)

Teknik olarak, ölümsüz denizanası muhtemelen en uzun canlı varlıktır çünkü potansiyel olarak sonsuza dek yaşayabilir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, ölümsüz denizanası (bilimsel adı: Turritopsis dohrnii), bir tür hücrenin bir başkasına dönüştüğü “transdifferentiation” olarak bilinen bir süreçle yetişkin bir bebeğe dönüşüyor. Denizanası bu işlemi tekrar tekrar sonsuzluğa kadar tekrarlar (muhtemelen acil bir önlem olarak). Açlık, fiziksel hasar veya diğer krizler ortaya çıktığında, ölüm yerine Turritopsis mevcut hücrelerini daha genç bir hale getirir.

2. Quahog (Sert istiridye) (+200 yıl)

2006 yılında İzlanda kıyı sularında 2006 yılında veri toplama gezisi sırasında Paul Butler ve James Scourse tarafından bulunan bir Quahogun 400 yaşın üstünde olduğu bildirildi. Bu açıdan baktığımızda, bu istiridye Osmanlının en ihtişamlı zamanında yaşıyordu.

3. Dev kaplumbağa (+150 yıl)

Dev kaplumbağa saatte yaklaşık 0,16 mil hızla hareket eder, 30-40 yıl büyümeye devam edebilir ve 1.2 metreden uzunluğa ve 350 kilogram ağırlığa erişebilir.

4. Katil balina (+100 yıl)

Her ne kadar onun adı “balina” olan katil balina aslında yunus ailesinin bir üyesidir ve en büyük yunusdur. Katil balina buzağıların ölüm oranı oldukça yüksektir. Katil balinaların %40’ından fazlası doğumdan sonra ilk altı ayda ölmektedir. Erkek katil balina, 8,2 metreye kadar uzunluklara ulaşabilir ve 5,443 kilogram (12,000 lbs) ağırlığa sahip olabilir. Katil balinanın beyni insandan beş kat daha büyüktür.

5. Deniz anemonu (Denizşakayığı) (+80 yıl)

Denizşakayığı, Actiniaria takımında sınıflandırılan, suda bulunan ve avlanarak yaşayan hayvanlardır. Knidliler gibi, mercan ve medüzler ile yakındırlar. Denizgülü olarak da bilinirler. Denizşakayıkları temel disk ve ağız diski olmak üzere iki kısımdan oluşur. Temel disk yüzeye yapışkan ayakları ile tutunur ve ağız kısmı da sütün şeklindeki vücudun üstünde bulunan ağız diskinin ortasında yer alır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.