Umay Meselesi – Saadettin Gömeç

Attila’nın Torunları: Sekeller ve Sekelistan

Masaüstü Arka Plan Manzaraları

Dünyada En Çok İnsan Öldüren Hayvanlar

Cengiz Aytmatov Romanları Hakkında Kısa Tahlil

Edebiyat 18 Haziran, 23:53'de eklendi

Metin Savaş

DİŞİ KURDUN RÜYALARI romanı bir helikopterin Kazak-Kırgız bozkırına “zorbaca” iniş yapmasıyla başlıyor. Buradaki zorbalık iki yönlüdür. Helikopter hem Rusları hem de Teknolojiyi temsil ediyor.

Kurt ailesinin habitatı (yaşam alanı) zorbaların tahakkümüyle gitgide daralıyor. Bu daralış esasen Türkistan istiklalinin yitip gitmesidir.

Dişi kurt Akbar en nihayetinde bir oğlan çocuğunu alıp götürüyor. Burada da (birebir olmasa bile) Türeyiş/Ergenekon destanına gönderme var.

Usta romancı Aytmatov yapıtlarının kurgularını öyle bir tasarlamış ki Sovyet sistemi içerisinde hem itibar görmüş hem de örtük mesajlarını başarıyla eserlerine yansıtabilmiş.

GÜN OLUR ASRA BEDEL romanının son sayfasında bir roman karakteri şöyle diyor:

“Ama niye dışarıda duruyoruz? Burası sizin eviniz, unuttunuz mu? Girin, girin balalarım…”

Burası bizim evimizdir, diyor Aytmatov. Kazak-Kırgız bozkırı, Türkistan bizim yurdumuzdur. Slavların yurdu değildir demek istiyor. “Girin balalarım” derken Türk insanına sesleniyor. Sizin yurdunuz olduğunu unutmayın diyor. Nihal Atsız’ın “unutmak ölmektir” prensibine göndermede bulunuyor.

Uzay Rahibi Filofey’in insanlığa ve Katolik kilisesi papasına uzaydan seslenmesinde ise gökten geleceğine inanılan İsa Mesih iması bulunmaktadır. Uzay Rahibi insanlık tarafından reddediliyor ve intihara sürükleniyor. Dostoyevski’nin Karamazov Kardeşler romanında da İsa geliyor fakat Hıristiyanlar İsa’yı reddediyorlar.

Ve dişi kurt Akbar biraz da Aytmatov’un kendi annesidir. Zalim Stalin bu anneyi kocasız bırakır. Anne Aytmatov dört çocuğunu tek başına yetiştirir. Tıpkı bir Umay Ana gibi.

BÜYÜK ROMANCIMIZ CENGİZ TÖREKULOVİÇ AYTMATOV’U VEFATININ ONUNCU SENESİNDE RAHMETLE YAD EDELİM VE ESERLERİNİ HİÇ UNUTMAYALIM.

Metin Savaş

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.