Atsız’ın Bayırbucak Devleti… – Hasan Pulur

Osmanlı’daki Amerikan Misyoner Okulları ve Faaliyetleri

Alparslan Türkeş’in 12 Eylül Savunması

Kirman Selçukluları Tarihi, Sosyoekonomik ve Kültürel Hayat

Arap Atları (Özellikleri ve Fotoğrafları)

Listeler 7 Nisan, 14:50'de eklendi

Arap atları, bilinen en iyi ve en değerli ırklardan biridir. Bugün sahip olduğumuz tüm at ırkları arasından, Arap en eskileri arasındadır. Türkmen atları ile birlikte insanlığın evcilleştirdiği ilk modern at ırklarından birisi Arap atlarıdır. Bu atlar, isimlerini aldıkları Arap Yarımadası’ndan geliyor.

Arap atları, çok zarif ve eşsiz görünümlü atlardır, bu da atların başlamasını bile kolaylaştırmak için onları kolaylaştırır. Arap atı tipik olarak çok ince, ince kemikli bir baş ve yüze sahiptir. Dar burun, genişlemiş burun delikleri ve aristokratik içbükey profil son derece tanınır. Aynı zamanda diğer cinslerden daha küçük olma eğilimindedirler.

Arap atı küçük olmasına rağmen, hızı, çevikliği ve dayanıklılığıyla da bilinir. Çünkü Arap atları, sıcakkanlı atlar, yani taslak atlar gibi soğukkanlı atlardan daha küçük ve hafifçe kaslı olduklarından, kasları daha hızlı serinleyebilirler. Sonuç olarak, Arap atı daha az yoruluyor ve genellikle çok uzun mesafelerde yarışıyorlar. Bu kalite, bu atın deneyimli at insanlar için çok popüler bir seçenek haline gelmesine neden olmuştur.

Arap atının popülaritesine katkıda bulunan bir başka nitelik de karateridir. Kibar ve zekidirler. Onların zekası onları eğitmeyi kolaylaştırıyor, nazik ve kişiliğine sahip doğaları ise sahipleriyle ve işleyicileriyle daha kolay bağ kuruyor. Sonuç, çabuk öğrenen ve memnun etmeye istekli bir attır.

Walter Farley’nin The Black Stallion adlı kitabının yıldızı, popüler kültürde muhtemelen en tanınmış Arap atıdır. Kara Aygır, vahşi bir Arap aygırıyla tanıştığı ıssız bir adada mahsur kalan bir çocuk hakkında bir çocuk romanıdır ve kurtarıldığı zaman atı onu eve getirir. Kitap, 1941’de yayınlanmasından sonra çok popüler oldu ve bu popüler Arap ve onun soyu hakkında bir dizi kitaptan ilham aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.