Doğa & Hayvansever

Akbaş Köpekleri Hakkında Bilgi

Büyük, görkemli ve kaslı Akbaş Köpekleri, Alabay köpekleri ile birlikte üç binden fazla yıldır Türk çiftliklerini koruyor. Bu köpek ırkı, iyi kalpli bir evcil hayvan haline dönüşmesi için ciddi bir itaat eğitimi ve sosyalleşme gerekir ve bu nedenle acemi bir köpek sahibi için uygun değildir. Büyüklüğü ve saldırganlığı da popüler bir aile köpeği olmasını engelliyor.

Akbaş Köpeği Tarihçesi

Akbaşlar, sürüleri her türlü tehlikeden korumak için özel olarak yetiştirilen ilk köpeklerden biriydi. Genel olarak kabul edilen görüşe göre, günümüzde Batı Asya’da yer alan ve Türkiye, İran ve Irak ülkelerini kapsayan Bereketli Hilal olarak bilinen bölgede varlardır.

Bu cins, uzun bacakları, hızlılığı ve büyük çaplı reflekslere sahiptir. Bu köpeğin neden beyaz renkte oluşturulduğuna hala ihtilaf var ama muhtemelen ikili bir amaca hizmet etti. Bir şey için, evcil hayvanlar arasında kendini gizleyebilir ve şüpheli kurtlara ya da diğer yırtıcı hayvanlara sürpriz bir saldırı yapabilir.

Tarih boyunca akbaş köpekleri, sürüye olağanüstü bir bağlılık gösterme kabiliyetinden ötürü değerliydi, böylece günün en sıcak zamanında bile asla terk etmeyecekti.

Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaşların kişiliği tek bir kelimeyle toplanmış olsaydı, kesinlikle “sağlam” olurdu. Bu köpek, erken yaşlardan beri yetiştirildiği tüm canlılara (kediler, sığırlar, insanlar, vb.) Sadık bir biçimde sadık kalır. Bu uzun boylu ve güçlü ırk, yeni yürümeye başlayan çocuklu aileler için uygun olabilir, tanıdık bir çocuğa asla zarar vermez. Aynı zamanda onun egemen doğasıyla ünlüdür, bu nedenle sadece güçlü ve deneyimli usta bu köpeği iyi huylu bir arkadaşı hayvana dönüştürebilir.

Tanıdık olmayan insanlara karşı aşırı bir şüphecilik sergileme eğilimindedir. Hayatını en sevdiği insanlar ve mülkleri için en ufak bir tereddüt etmeden ortaya koyar.

Akbaş Eğitimi

Yüksek zeka ve bağımsız düşünme için doğuştan gelen eğilimlere sahiptir. Irkların tam itaatini güvence altına almak neredeyse imkansızdır, çünkü her şey hakkında kendi fikrini muhafaza etme eğilimindedir. Ödül temelli eğitim teknikleri genellikle bu köpekle çalışmanın iyi sonuçlarını getirir. Tam tersine bağırma ve fiziksel cezalar, köpeğinizi bağımsız davranışlara iteceğinden, öğrenme sürecinde uygulanmamalıdır.

Yürüyüşler

Mutlu ve formda kalmak için makul miktarda egzersiz gerektiren nispeten sakin bir köpektir. Uzun ve güçlü yürüyüş, genellikle gezmek ve keşfetmek için ilkel içgüdülerini tatmin etmek için fazlasıyla yeterlidir. Başka bir köpek gibi, bu cins, güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bahçede serbestçe oynamaktan da oldukça zevk alır. Göze çarpan büyüklüğü nedeniyle bir apartman güvenliği için iyi bir arkadaştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.