Ülkeler

9 Maddede Afrin’in Tarihi, Önemi ve Afrin Operasyonu

Afrin neden önemli? Afrin tarihi ve jeopolitik önemi...

Bilindiği üzere TSK, güney sınırımızdaki terör devleti oluşturma çabalarını bertaraf etmek, dört parçalı devlet hayallerine son vermek için 20.01.2018 tarihinde Afrin operasyonunu başlattı. İşte Afrin’in bilinenin ötesinde tarihi gerçekleri ve PKK/PYD için önemi…

Afrin Türk Askeri Kızıl Elma

#1. Afrin operasyonunun isminin “Zeytin Dalı Harekatı” olarak benimsenmesi ilk bakışta önemsiz gözükse de Afrin zeytiniyle ünlü bir Suriye toprağı; ama aynı zamanda Misak-ı Milli’nin bir parçası, Antep sancağının bir kazası.Mustafa Kemal ATATÜRK bir konuşmasında: “Bu hudut,İskenderun Körfezinin güneyinden, Antakya’dan Halep ile Katma Tren İstasyonu arasında Cerablus Köprüsü’nün güneyinde Fırat Nehri’ne ulaşır. Oradan Deyrizor’a iner oradan doğuya doğru uzanarak Musul, Kerkük ve Süleymaniye’yi içine alır.” diyordu. Aradan yıllar geçti ve Arap, Kürt ve Türkmenler arasına emperyalist planlar sokularak geçinemez oldular.

#2. Afrin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Haleb’e bağlı bir bucaktı. O dönemde de Türkmen, Kürt ve Arapların bir arada yaşadığı ve köy isimleri genellikle Türkçe olan Afrin, son Osmanlı Mebusan Meclisi’nde kabul edilen Misak-ı Milli sınırlarımız içerisinde yer almaktadır.

Afrin Köy İsimleri
Afrin Köy İsimleri. Genellikle köy adlarının Türkçe olması dikkat çekiyor.

#3. Dünya Harbi sonrasında İngiliz işgaline uğrayan bölge Kuvayı Milliye hareketine katılmış milli yeminin sınırları bölge halkı tarafından işgal kuvvetlerine karşı savunulmuştur. Fransız kuvvetlerine Güney Cephesi’nde kayıplar verdiren Kuvayı Milliye hareketi, işgal kuvvetlerinin ucuz ve vazgeçilmez masası Ermeni çeteleri tarafından saldırılara uğramışlardır.

#4. Gerçekleşen mücadeleler hem Suriye bölgesinde hem de bugün Türkiye sınırları içerisinde yer alan Antep, Maraş, Urfa ve Adana’da yardım niteliğindeydi. Bu mücadelelere rağmen Fransa bölgeyi Türkiye’ye bırakmak istemiyordu.

#5. Savaşın gidişatı ve TBMM ile Fransa arasındaki barış görüşmeleri sonucunda bölge Fransa’ya bırakılmış, Kuvayı Milliye güçleri Kilis’e çekilmiştir.

#6. Bölge hakkında Fransa’nın yönetimde kalacağı düşüncesiyle etnik gruplar arasında görüş ayrılığı yaşanmıştır. Kürt aşiretler PKK-PYD saflarına, Arap aşiretler ise Suriye Krallığı’nın parçası olmaya yönelirken Türkmenler ise gerek Fransızlar gerek Suriye yönetimleri tarafından “Türkiye ajanı”, “Pan-Türkist” iddialarıyla baskı ve zulme maruz kaldılar.

Suriye Türkmenleri haritası
Suriye Türkmenlerinin yaşadığı bölgeler

#7. Afrin o yıllardan itibaren PKK/PYD merkezi olmaya başladı. Bölgedeki isyancılar, İngilizler ve çeşitli aşiretler tarafından maddi destek görmeye başladı.

#8. Ermeni Taşnak ve Kürt Âzâdî örgütlerinin birleşmesiyle Hoynun adi verilen Kürt-Ermeni örgütünün kurulması ile Türkiye’ye yakın, Ermeni nüfusunun bulunması, denize yakın konumu, PKK/PYD’nin merkezi olması gibi nedenlerden dolayı Afrin, bölgedeki devletlerin parçalanarak orasında dört parçalı devlet kurulması hayalinin önemli merkezlerinden biri haline geldi.

Afrin coğrafi haritası
Afrin coğrafi haritası

#9. Afrin geçtiğimiz yıllarda emperyal güçlerin sıvazlaması, galeyana getirmesi; yine sömürü devletlerinin terör örgütleri pyd/ypg gibi isimler adı altında radikal PKK’nın insan kaynağı merkezi olmaya devam etti.

Öneri: Afrin Harekatı Neden Bu Kadar Uzun Sürdü?

Etiketler

Yunus Emre Kandemir

Gündelik yaşamda, gerek tarihi konuları, gerekse gündemdeki olayları konuşurken birbirimize birikimlerimizi aktarırız. Bazen de kulaktan dolma yanlış bilgiler edinebiliriz. Doğru birikimleri kaynak sunarak aktarmak adına, gündemle veya tarihle ilgili konular üzerine paylaşımlar yapıyorum. Yazılarım genel olarak siz değerli misafirlerimizi sıkmayacak şekilde, hap bilgi veren, sohbet tadında paylaşımlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.